Przebarwienia na twarzy, szyi, dekolcie dłoniach. Jak się ich pozbyć?

usuwanie-przebarwien-warszawa

Przebarwienia na twarzy to zaburzenia barwnikowe, powstałe przede wszystkim pod wpływem słońca i wieku. Nie szczypią, nie swędzą, nie bolą, mimo to są bardzo uciążliwe. Trudno ukryć je pod make-upem, a nawet, gdy uda się rozjaśnić, po pewnym czasie wracają. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Czym są przebarwienia na skórze, jak się ich pozbyć?

Dr n. med Maria Noszczyk, znana dermatolog, lekarz medycyny estetycznej i wykładowca, w swojej książce ,,Medycyna piękności” pisze o przebarwieniach tak: tworzą się w wyniku zaburzeń wytwarzania barwnika i jego nadmiernego oraz nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W większości przypadków czynnikiem prowokującym te zmiany jest słońce. Dużą rolę odgrywają także nasze predyspozycje i skłonności (…).

Piegi, plamy posłoneczne i przebarwienia tworzą się na skórze pod wpływem słońca i indywidualnych predyspozycji. W patogenezie zaburzeń barwnikowych udział biorą również hormony, które uwrażliwiają skórę na promienie UV. U kobiet w ciąży i po menopauzie częsty problem stanowi ostuda, czyli właśnie przebarwienia hormonalne.

Wiele przebarwień to rodzaj „znamion” pojawiających się z wiekiem. Do takich należą plamy soczewicowate na dłoniach, nazywane często wątrobowymi. Wiele tego rodzaju przebarwień również aktywowanych jest przez słońce.

Na koloryt cery wpływa także codzienna pielęgnacja. Jak wyjaśnia dalej w swojej książce dr n. med. Maria Noszczyk, przebarwienia na twarzy mogą być reakcją na źle dobrane kosmetyki. Zwłaszcza, gdy zawarte są w nich substancje, np. światłouczulające, jak hydrokwasy (AHA), które czynią skórę podatną na promienie UV. Raz podrażnione komórki barwnikowe przez długi czas będą pracować na podwyższonych obrotach, produkując nadmierne ilości melaniny. Ten proces bardzo trudno zatrzymać, dlatego leczenie przebarwień na skórze to nie taka prosta sprawa.

Jak usunąć przebarwienia skórne?

Zmiany barwnikowe mają różne pochodzenie i lokalizują się na różnych głębokościach skóry. Dlatego, zastanawiając się, jak usunąć przebarwienia, należy zacząć od diagnostyki, a równocześnie zmiany pielęgnacji. W przypadku przebarwień na twarzy trzeba zacząć od nawilżania cery i obowiązkowo chronienia jej przed szkodliwym działaniem UV. Dotychczas stosowane kosmetyki wybielające, których substancje mogły uwrażliwiać skórę na światło słoneczne, lepiej zamienić na kremy z wysokim filtrem ochronnym SPV 50. Stosując je, wspieramy procesy regeneracyjne i dajemy skórze okazję do autonaprawy. W tym celu bardzo pomocne będą także zabiegi dermatologiczne.

Sposób usuwania przebarwień powinien być dobrany indywidualnie do rodzaju, głębokości i rozległości zmian barwnikowych. W diagnostyce dermatologicznej stosuje się lampę Wooda, dzięki której ocenia się charakter i granice depigmentacji. Ponadto w doborze terapii ważne są oczekiwania pacjentów odnośnie do samych zabiegów, jak i efektów, które mają przynieść. W Klinice Melitus w Warszawie, gdzie przyjmuje dr Maria Noszczyk, przebarwienia na twarzy najczęściej usuwa się metodami laserowymi, jednak stosuje się również mieszanki różnych peelingów chemicznych w zależności od konkretnych wskazań.

Maści lecznicze na przebarwienia

Świeże i niezbyt głębokie przebarwienia na twarzy dają się usunąć z pomocą maści leczniczych. Zawarte w nich substancje aktywne to najczęściej hydrochinon, pochodne witaminy A i kwasy azelainowy, sojowy, migdałowy, salicylowy i inne. Hydrochinon blokuje aktywność tyrozynazy – enzymu przyczyniającego się do produkcji melaniny. Ponadto ma działanie wybielające. Podobne właściwości wykazują alfa-hydroksykwasy (kwasy owocowe). Zawierające je kremy stosuje się w celu usuwania przebarwień, lecz i potem, profilaktycznie, aby zapobiegać nawrotom zmian barwnikowych. Zdarza się też, że dermatolodzy zalecają swoim pacjentom maści lecznicze jako przygotowanie do zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza osób z przebarwieniami na skórze bardzo wrażliwej, a także z wyższym fototypem skóry, mających ciemniejszą cerę.

Złuszczanie chemiczne

Kwasy zawarte w maściach leczniczych stosuje się również w postaci peelingów chemicznych, które wybielają przebarwienia i złuszczają naskórek, odsłaniając młodszą, zdrowszą cerę. W zależności od diagnozy, do usuwania przebarwień kwasami, stosuje się konkretne substancje lub ich mieszanki w odpowiednim stężeniu. Dla uzyskania pełnej poprawy trzeba wykonać serię peelingów i pamiętać o zasadach fotoprotekcji. Bez konsekwentnej ochrony skóry przed słońcem żaden sposób na przebarwienia nie przyniesie trwałych efektów!

Laserowe usuwanie przebarwień

Bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi laserowe. Sprawdzają się do usuwania przebarwień na twarzy, a także dekolcie i szyi. Warto przy tym zauważyć, że zabiegi laserowe w przeciwieństwie do peelingów chemicznych nie tylko leczą przebarwienia, lecz również działają rozjaśniająco na poszerzone naczynka krwionośne. Takie zmiany często towarzyszą przebarwieniom malinowym występującym na skórze twarzy, szyi i dekoltu.

Lasery działają precyzyjnie i skutecznie, stosowane w leczeniu przebarwień skóry na ogół emitują wiązkę światła pochłanianą przez melaninę. Dzięki temu oddziałują na źródło przebarwień, oszczędzając sąsiadujące z nimi tkanki. Ten mechanizm działania doskonale sprawdza się w przypadku usuwania niedużych przebarwień i plam przebarwieniowych np. na dłoniach lub dekolcie. Zwykle po dwóch zabiegach (jeden może być niewystarczający w przypadku dużej ich ilości) większość przebarwień znika bez śladu. Podobnym mechanizmem charakteryzują się urządzenia nazywane IPL. To wysokoenergetyczne lampy, jak urządzenie In Mode, najczęściej stosuje się do zabiegów nazywanych “fotoodmładzaniem”, które jednocześnie usuwają przebarwienia i regenerują skórę.

Dermatolog może także posłużyć się laserem frakcyjnym z końcówką tulową, która “wymienia” uszkodzone komórki skóry na nowe i w ten sposób usuwa wiele przebarwień.

Obecnie w dermatologii i medycynie estetycznej korzysta się z wielu różnych urządzeń laserowych. Nie jest jednak tak, że wszystkie z nich nadają się do każdego rodzaju zmian barwnikowych. Laser, aby był skuteczny, musi mieć odpowiednią moc działania i emitować fale światła o odpowiedniej długości. Dlatego, decydując się na zabiegi laserowe, najlepiej i najbezpieczniej skorzystać z doświadczenia ekspertów od laseroterapii. Tym bardziej, że przed jej wykonaniem powinna się odbyć kwalifikacja do zabiegu i wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Tylko wtedy mamy pewność, że laser zadziała tak, jak tego oczekujemy.

Usuwanie przebarwień twarzy może być skuteczne, ale wymaga trzech ważnych kroków:

  • diagnozy dermatologicznej,
  • pełnej terapii zabiegowej,
  • 100% fotoprotekcji i właściwej pielęgnacji.

Tylko w ten sposób uda się wyrównać koloryt skóry i przywrócić jej ładny, zdrowy wygląd. Jeśli chcesz pokonać przebarwienia skóry, umów się na wizytę do dermatologa, na przykład w warszawskiej Klinice Melitus.

Poprzedni artykułSzkolenia wyjazdowe dla pracowników – połączenie przyjemnego z pożytecznym
Następny artykułJakie spodnie dobrać do puszystej figury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj