Karmienie noworodka to temat wiążący się z wieloma pytaniami przyszłych mam. Ile pokarmu powinien przyjmować noworodek, jak często je i co robić przypadku niemożliwości karmienia piersią? Sprawdźmy, co powinni wiedzieć młodzi rodzice o karmieniu noworodka.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile je noworodek? Jego malutki żołądek nie jest w stanie przyjąć dużej ilości pokarmu na raz, jednak rozwijający się organizm potrzebuje pokarmu i energii. Z uwagi na zapotrzebowanie i możliwości małego ciałka, noworodek wymaga karmienia często, lecz w niewielkiej ilości. Spróbujmy zrozumieć zasady karmienia maleństwa. Czym karmić noworodka? Jak często?
Jak poznać, że noworodek jest głodny?
Noworodki komunikują się z otoczeniem głównie przy pomocy płaczu. W pierwszych dniach życia dziecka młodzi rodzice nie znają jeszcze jego indywidualnych potrzeb, płacz może więc oznaczać zarówno głód, jak i zmęczenie, rozdrażnienie, chłód, uczucie gorąca, niewygodne ubranko lub potrzebę zmiany pieluszki. Jak zrozumieć noworodka? Głodny maluch może ssać kciuk lub kocyk, rozglądać się wokół, lub cmokać. Po przystawieniu go do piersi lub podaniu smoczka od butelki głodny noworodek powinien uspokoić się i zacząć pobierać pokarm. Jeśli to nie głód chciał nam zasygnalizować, z pewnością okaże to dalszym płaczem i wierceniem się.
Jak dużo jedzą noworodki?
To, ile powinien jeść noworodek, zależy od etapu jego rozwoju. Maleńki żołądek i przewód pokarmowy początkowo są w stanie przyjąć jedynie około 20 mililitrów pokarmu podczas jednego karmienia, przy zapotrzebowaniu około 95 kalorii na kilogram masy ciała. Zdarza się więc, że noworodki chudną, tracąc nieco z masy ciała, jaką miały po urodzeniu, by za kilka dni pić już około 70 mililitrów mleka za jednym razem, następnie około 100 mililitrów, a za kilka tygodni znacznie przybrać na wadze, przyjmując już około 700 mililitrów pokarmu na dobę.
Jaką wybrać metodę karmienia?
Najlepszym pokarmem dla noworodka według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia WHO jest mleko matki, które powinno być podawane aż do szóstego miesiąca życia maleństwa. Mleko matki zawiera substancje odżywcze wysokiej jakości oraz dużą ilość białek i przeciwciał budujących mikrobiom, czyli indywidualny system odpornościowy organizmu maleństwa. Czym karmić noworodka, jeśli nie piersią? Zdarza się, że z powodu wystąpienia u noworodka alergii na białko mleka, lub stanu zdrowia matki uniemożliwiającego karmienie piersią, noworodek musi być karmiony mlekiem zastępczym, modyfikowanym. Mieszanki mleka modyfikowanego wysokiej jakości dostarczają niezbędnych dla noworodka składników odżywczych, witamin i minerałów, ich przyjmowanie i dawkowanie powinno być jednak bezwzględnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
Jak często karmić niemowlę?
Pomimo, iż w pierwszych tygodniach życia można być pod wrażeniem tego, jak dużo jedzą noworodki, nadal wskazane jest karmienie noworodka tak często, jak tylko tego potrzebuje. Pierwsze tygodnie karmienia piersią to nawet osiem do dwunastu karmień na dobę. Liczba karmień z czasem powinna się ustabilizować i stopniowo zmniejszać. W przypadku karmienia noworodka gotową mieszanką mleka modyfikowanego z butelki, karmienie powinno odbywać się co około trzy godziny, co daje liczbę około siedmiu karmień na dobę.
Po kilku tygodniach od urodzenia młoda mama zna już dobrze swoje maleństwo i rozumie jego potrzeby, odróżniając płacz informujący o potrzebie karmienia od innych przekazów, jakie noworodek wyraża przy pomocy płaczu i kwilenia.