Zabiegi chirurgiczne na problemy kostne i stawowe — czyli jak leczyć ganglion, łokieć tenisisty i ostrogę

Zwykłe codzienne czynności obciążają nasz organizm, szczególnie te, które powtarzamy każdego dnia w pracy i w domu. Wieloletnie obciążenie stawów, czy układu kostnego może prowadzić do pojawienia się nie groźnych, lecz bolesnych i uciążliwych zmian, takich jak gangliony, łokieć tenisisty, czy ostroga. Kiedy powstają i czym się charakteryzują? Jak można je leczyć? O tym dowiesz się z tego poradnika.

Czym jest ganglion i jak go leczyć?

Ganglion, czyli torbiel galaretowata powstaje w wyniku uwypuklenia torebki stawowej lub pochewki ścięgna. Jest to guzek wypełniony bardzo gęstym płynem, który ma bezpośrednie połączenia ze stawem. Zazwyczaj powstaje w okolicy stawu rąk, przede wszystkim nadgarstka, pojawią się czasem w pobliżu stawów nóg – stopy oraz stawu skokowego.

Główną przyczyną rozwoju ganglionów jest przeciążenie danego stawu podczas codziennych, powtarzalnych czynności. Dlatego te zmiany zwyrodnieniowe często dotykają kasjerów, informatyków, osoby na stanowisku sekretarskim. Przyczyną może być również uraz – uszkodzenie więzadła w danej okolicy.

Głównym objawem tego zaburzenia, jest pojawienie się zmiany w okolicy stawu. Na szczęście zazwyczaj jest ona bezbolesna. Nie leczone jednak może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie.

Najskuteczniejszą metodą leczenie ganglionu jest zabieg chirurgiczny. Przed zabiegiem należy jednak przeprowadzić diagnostykę – czyli badanie USG zmiany, w celu potwierdzenia diagnozy. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności pobytu w szpitalu. Jeśli szukasz specjalistycznej opieki chirurgicznej we Wrocławiu, w celu usunięcia ganglionu, skorzystaj z oferty Dolnośląskiego Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/ganglion-operacja.html.

Jak powstaje ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowa kostna pojawiająca się w okolicy guzka piętowego kości piętowej. Mają one formę kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Powodują one silny ból podczas chodzenia i większego obciążenia stopy, np. podczas dłuższych spacerów. Jeśli zmiana jest bardziej zaawansowana, dolegliwości mogą być odczuwalne również w czasie spoczynku, podczas siedzenia lub leżenia. Ostroga piętowa powstaje w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Jest to włóknista struktura, która łączy guz kości piętowej z nasadą palców stopy. Odpowiada za sprężystość stopy podczas chodzenia.

Główną przyczyną stanów zapalnych są mikrourazy rozcięgna podeszwowego. Jest to spowodowane takimi czynnikami jak:

  • Złe obuwie, w którym jest poczucie dyskomfortu podczas chodzenia lub biegania, na twardych powierzchniach, między innymi asfalcie, betonie, czy kostce brukowej;
  • Wielogodzinna praca w pozycji stojącej;
  • Źle dobrany rozmiar obuwia;
  • Przeciążenie stopy podczas aktywności fizycznej;
  • Nieleczone urazy stopy lub kostki;
  • Nadwaga oraz otyłość, powodujące zbyt duże obciążenie stawów oraz układu kostnego;
  • Wady wrodzone i nabyte;
  • Wiek.

Obecnie skuteczną metodą leczenia ostrogi jest ostrzykiwanie specjalnym preparatem hamującym stan zapalny, a także fizjoterapia.

Łokieć tenisisty choroba nie tylko tenisistów

Entezopatia nadkłykcia bocznego potocznie zwana łokciem tenisisty jest najczęstszą chorobą stawu łokciowego. Najczęściej pojawia się u osób między 30 a 50 rokiem życia, choć zaburzenie to może dotknąć każdego. Najbardziej na chorobę są narażone osoby, które pracują fizycznie oraz wykonują często powtarzalne ruchy zginania, prostowania lub pronacji oraz supinacji nadgarstka. Są to takie czynności, jak:

  • Częste, i/lub długotrwałe noszenie ciężkich przedmiotów;
  • Prace ogrodowe, np. grabienie;
  • Mocne chwytanie przedmiotów.

Powodują one powstawanie stanu zapalnego nadkłykcia bocznego kości ramieniowej.

Łokieć tenisisty to dolegliwość, której towarzyszą takie objawy jak:

  • Ból umiejscowiony po bocznej stronie stawu łokciowego i promieniujący aż do stawu nadgarstka;
  • Ból podczas zaciskania dłoni w pięść;
  • Słaba siła uścisku dłoni;
  • Tkliwość uciskowa na nadkłykciu bocznym.

Metod leczenie jest kilka. Na początku niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych, w tym USG. Na podstawie zmian i siły bólu, dopierana jest metoda leczenia, może być to:

  • Rehabilitacja oraz stosowanie ortez opaskowych, które mają na celu odciążyć staw łokciowy;
  • podawanie kortykosteroidów, które hamuje stan zapalny;
  • Zabieg operacyjny – wykonywany w najtrudniejszych sytuacjach, jeśli wcześniejsze metody, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Poprzedni artykułKarmienie piersią – jak to robić?
Następny artykułPierwsze buty dla dziecka – najważniejsze cechy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj