Poznajemy rodzaje czepków medycznych oraz ich zastosowanie

Jak każdy wie, istnieją takie miejsca, gdzie niezbędne jest zachowanie higieny. Są to w głównej mierze punkty gastronomiczne, hurtownie spożywcze, zakłady przetwórstwa mięs czy nawet gabinety kosmetyczne. Właśnie tam stosuje się produkty ochronne takie jak rękawiczki, czy też czepki oraz odzież specjalistyczną. Niemniej jednak placówkami wymagającymi największej higieny, a wręcz sterylności są szpitale oraz przychodnie, w których właśnie nosi się specjalistyczną odzież, między innymi taką jak czepki medyczne. W tym artykule opiszemy dokładniej różne rodzaje czepków medycznych oraz to, czym się różnią.

Każdy czepek medyczny powinien być odpowiednio dopasowany do głowy. Jego głównym zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia drobnoustrojami, przez co można uniknąć różnorodnych powikłań pooperacyjnych. Z tego względu noszenie na głowie czepka medycznego jest obowiązkowe w trakcie prowadzenia zabiegów operacyjnych. Nosząc czepek medyczny wraz z rękawicami i maseczką, lekarz może dokładniej ochronić się przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą kontakt z bakteriami i wirusami. Co więcej, w sposób skuteczny oddzieli się od wydzielin pacjentów.

Jakie występują rodzaje czepków medycznych?

Na rynku dostępnych jest kilka odmian czepków medycznych. Na samym początku warto wspomnieć, że każdy czepek, bez względu na rodzaj, wykonany jest z solidnych materiałów. Niemniej jednak rodzaj czepka medycznego determinuje określone funkcje. Jeżeli jest to klasyczny beret, to warto wspomnieć, że łatwo się je ubiera, nie uwierają oraz nie zsuwają się z głowy. Niemniej jednak jeszcze bardziej skuteczne są czepki chirurgiczne w kształcie hełmów. Umożliwiają one większą ochronę, ponieważ zasłaniają większą powierzchnię głowy, niestety mogą generować potliwość ciała.

Warto także wspomnieć o czepkach medycznych w różnorodne wzory. Mogą to być postacie z bajek bądź ciekawe kształty. Kolorowe wzorki czepków medycznych doskonale pasują do lekarzy pracujących na oddziałach dziecięcych. Natomiast weterynarze mogą wybierać spośród czepków medycznych we wzory – pieski, kotki, miski z karmą i podobne. Duża możliwość spersonalizowania tej części garderoby medycznej sprawia, że każdy lekarz może poczuć się w sposób indywidualny, wyróżniając się na tle reszty personelu.

Dla lekarzy ceniących sobie klasyczne rozwiązania stworzono kolekcję czepków medycznych jednobarwnych. Są mniej krzykliwe, niemniej jednak różna kolorystyka sprawia, że można dopasować czepek do pozostałej części garderoby.

Czepki medyczne – wysoka jakość i bezpieczeństwo

Jak można zauważyć, czepki medyczne to specjalna i specyficzna część odzieży dla lekarzy, która powinna być wykonana w sposób profesjonalny. Czepki nie mogą być zbyt luźne albo za ciasne. Z tego względu często mocuje się w nich ściągacz bądź sznureczki do wiązania. Ważne jest to, aby czepki medyczne idealnie przylegały do głowy, hamując cieknący po czole pot w trakcie operacji. Czepek także ochrania pacjenta na stole operacyjnym, aby żaden włos z głowy nie przedostał się do jego otwartej rany.

Poprzedni artykułJak dobrać spódnicę do sylwetki?
Następny artykułWzór czy bez wzoru, czyli jaką kurtkę zimową wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj