Pierwsze buty dla dziecka – najważniejsze cechy

Pierwsze buty dla dziecka to niezwykle ważny zakup, bowiem ma bezpośredni wpływ na zdrowie malucha. Istotne jest zatem, aby wybór obuwia był dobrze przemyślany. Rodzice stoją przed dużym wyzwaniem, ponieważ rynek przepełniony jest bucikami, które niekoniecznie wspomagają rozwój dziecka. Czym powinny się zatem cechować buty do nauki chodzenia?

Kiedy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki?

Dziecko wraz z wiekiem nabiera coraz to nowszych umiejętności. Poznawanie świata obywa się początkowo z poziomu raczkowania. Pierwsze kroki maluch zaczyna nieśmiało stawiać około dwunastego miesiąca swojego życia. Oczywiście jest to wiek umowy, ponieważ każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Przede wszystkim rodzice nie powinni zmuszać malucha do nauki chodzenia – gdy przyjdzie odpowiedni moment, dziecko samo zacznie się podnosić i stawiać kroki. Rodzice skupić się powinni natomiast na zweryfikowaniu najbliższego otoczenia. Konieczne jest usunięcie niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla malca. Podłoże oczyszczone musi być ze zbędnych rzeczy, a ostre krawędzie zabezpieczone.

Specjaliści są zgodni, że maluch swoje pierwsze kroki stawiać powinien w maksymalnie naturalnym środowisku. Oznacza to, że nie należy początkowo zakładać dziecku butów. Doświadczanie bosą stopą spectrum bodźców jest ważne z punkt widzenia kształtowania się budowy stopy. Z czasem jednak dziecko domagać się będzie opuszczania wózka w miejscach, które nie są przystosowane do chodzenia boso – wówczas założenie obuwia będzie konieczne.

Charakterystyka pierwszych bucików dla malucha

Pierwsze buty dla dziecka powinny cechować się odpowiednią twardością oraz elastycznością podeszwy. Musi się ona z łatwością zginać około 1/3 swojej długości, jak i wykręcać na boki. Dodatkowo buciki charakteryzować się powinny lekką konstrukcją, tak aby materiał nie obciążał niepotrzebnie delikatnej stopy. Tworzywo musi być przewiewne i miękkie, bardzo ważne jest zatem wybranie obuwia wykonanego z wysokiej jakości materiałów – np. naturalnej skóry czy przewiewnych membran. Wewnątrz buta zachowana powinna być właściwa cyrkulacja powietrza.

Buciki dla dzieci muszą mieć dobrze dopasowany zapiętek oraz dysponować odpowiednią ilością miejsca na paluszki. Pięta nie może być usztywniona, ponieważ wówczas utrudniać by mogła poruszanie się. Cholewka obuwia kończyć powinna się nieco poniżej kostki stopy dziecka. Jeżeli natomiast wybieramy się na urlop nad jezioro lub morze warto jest się zdecydować na attipasy do wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here