Leczenie oponiaków

Oponiak ma formę niegroźnego, ale czasem powiększającego się guza mózgu. Chociaż brzmi to bardzo groźnie, warto wiedzieć, że większość z nich ma charakter niezłośliwy. Dużą przeszkodą dla wykrycia problemu jest bezobjawowość oponiaków.

Co sprzyja powstaniu oponiaka w mózgu?

Przyczyn pojawienia się oponiaka może być bardzo wiele. Czasem są one tak prozaiczne, jak przebyte infekcje wirusowe. Bywa, że zachorowania powiązane są z zażywaniem przez dłuższy okres leków steroidowych. Warto wspomnieć również o predyspozycjach genetycznych. To zdecydowanie najczęstsza przyczyna. Bywa, że oponiaki towarzyszą takim chorobom, jak nerwiakowłókniakowatość typu 2. Ryzyko pojawienia się oponiaka mózgu wzrasta, jeśli u osoby wcześniej wykonywane było napromieniowanie czaszki.

Jak przebiega leczenie oponiaków?

Tutaj wiele zależy od stopnia złośliwości. U wielu pacjentów oponiak nie daje żadnych objawów. Wtedy specjaliści po prostu sprawdzają i oceniają stopień zaawansowania choroby. W tym celu wykonuje się takie badania jak:

  • tomografia komputerowa
  • badanie dna oka
  • rezonans magnetyczny
  • RTG
  • badanie krwi
  • angiografia
  • EEG
  • spektroskopia MRS

Jeśli oponiak w żadnej sposób nie wpływa na komfort życia pacjenta i nie jest złośliwy, często nie podejmuje się konkretnego leczenia, tylko regularnie monitoruje się problem. Jeśli natomiast pacjent skarży się na objawy, leczenie jest objawowe i polega na przepisaniu leków, które zneutralizują nieprzyjemne odczucia.

Jeśli oponiak jest zaawansowany, trzeba przyjąć zupełnie inną strategię w leczeniu guza mózgu. Mowa o całkowitym usunięciu oponiaka przez neurochirurga. Warto wiedzieć, że czasem proces usunięcia może być utrudniony lub całkowicie niemożliwe jest usunięcie całego guza, bo przeszkodą jest zlokalizowanie oponiaka. Wtedy leczenie guzów mózgu może polegać na radioterapii.

Do wycinania oponiaka stosuje się nowoczesne urządzenia neurochirurgiczne. Jednym z popularnych rozwiązań, przynoszącym świetne efekty, jest nóż gamma knife. Metoda określana jest mianem bezkrwawego wycinania guzów. Stosuje się ją również w przypadku operacji obejmujących górne części kręgosłupa szyjnego (granicą jest czwarty poziom C4). Gamma knife charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją. W efekcie zmniejsza się ryzyko powikłań, które dla klasycznych operacji neurochirurgicznych było dość wysokie. Na uwagę zasługuje również fakt, że zabieg z wykorzystaniem gamma knife jest bezbolesny i trwa krótko. Ta stosunkowo nowa metoda leczenia, ale jej powszechność coraz bardziej wzrasta, bo jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla przestarzałego i ryzykownego leczenia guzów mózgu.

Poprzedni artykułZegarki agentki Churchilla, czyli każdej z nas
Następny artykułBluzka na ramiączkach na elegancką okazję. Czy to się może udać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj