Karmienie piersią – jak to robić?

Karmienie piersią jest nierozerwalnie związane z początkami macierzyństwa. Oczywiście są sytuacje, gdy mamy z powodów zdrowotnych lub jako indywidualny wybór podają maluchowi mleko z butelki. Jednak te, które decydują się karmić piersią nadal należą do licznej grupy. Jest to misja wynikająca z naszych biologicznych predyspozycji, ale bywa czasami trudna w realizacji. Bolące piersi, niewygodna pozycja skłaniają młode mamy do tego, aby poszukiwać różnego rodzaju ułatwień.

Akcesoria do karmienia piersią – na które warto zwrócić uwagę?

Wydaje się, że przystawić dziecko do piersi to najłatwiejsza czynność na świecie. Podtrzymać główkę dziecka i zacząć je karmić pewnie tak. Jednak wytrzymać w tej pozycji wiele godzin jest już o wiele trudniej. Na wygodę mamy i komfort dziecka ma wpływ kilka czynników. Ważne jest wsparcie dla kręgosłupa mamy oraz to, aby również ciało dziecka miało odpowiednie oparcie. Staje się to jeszcze bardziej istotne wraz z tym jak maluch rośnie. Noworodka, kruszynkę łatwo jest utrzymać jedną ręką, ale ważącego kilka kilogramów kilkumiesięcznego brzdąca już znacznie trudniej. Pomocne może być zastosowanie specjalnej poduszki do karmienia piersią.

Poduszka to przede wszystkim sposób na podwyższenie poziomu, jaki dzieli kolana mamy od ciała małego dziecka. Pozwala ona na wygodne ułożenie malucha bez konieczności niewygodnego schylania się, aby podać brodawkę wprost do buzi. Poduszka ułatwia prawidłowe przystawianie dziecka dlatego może być wybawieniem dla świeżo upieczonych mam, które mają początkowy problem z karmieniem. Ważne jest też to, że poduszka wykonana z przyjemnego w dotyku materiał jest dla malucha niczym otulający kocyk. Izoluje od chłodu i pozwala mu wygodnie ułożyć się w pobliżu mamy.

Jak najlepiej przystawić dziecko do piersi?

Wiele młodych mam zastanawia się jak przygotować się do karmienia piersią. Wyposażenie w pomocne akcesoria takie jak poduszki to jedno. Przyda się też odrobina teorii jak prawidłowo przystawić dziecko. Techniki karmienia piersią zajęły już nie jedno profesjonalne opracowanie. Jakie są najpopularniejsze i najwygodniejsze z nich?

Zacznijmy od klasyki. W tym ułożeniu mama siedzi wygodnie mając podparte plecy oraz stopy ułożone na podłodze. Nawet jeśli odpoczywając lubimy podwijać nogi, to przy karmieniu, które potrafi trwać nawet kilkadziesiąt minut nie jest to dobrym pomysłem. Dziecko jest ułożone w okolicach brzucha, często na przegubie ręki i z podtrzymaniem dłoni obejmującej główkę. To dobra pozycja na początek, gdy jeszcze nie jesteśmy gotowi na eksperymenty w tej kwestii.

Równie popularna i jednocześnie naturalna jest pozycja leżąca. Wystarczy ułożyć się na boku, a dziecko przysunąć do siebie. Karmienie piersią w tej pozycji sprawdza się szczególnie nocą, gdy nie ma potrzeby, aby całkowicie się wybudzać. W takim układzie buzia dziecka ma łatwy dostęp do piersi mamy i dziecko nie męczy się podczas ssania.

Jak sobie pomóc?

Dla osób, które poszukują urozmaicenia lub klasyczne pozycje nie są dla nich wygodne odpowiednia może być tzw. pozycja spod pachy. Polega on na ułożeniu dziecka wzdłuż swojego ciała. Nóżki malucha są ułożone pod pachą, a główka jest przystawiana do piersi. Ta pozycja bywa wykorzystywana chętnie przez mamy bliźniaków, ponieważ umożliwia jednoczesne nakarmienie obu maluchów. W przypadku wychowywania malutkiej dwójki oszczędność czasu jest szczególnie ważna.

W karmieniu piersią ważna jest wygodna mamy i komfort dziecka. Warto szukać pozycji i rozwiązań, które spełnią oba te warunki.

Poprzedni artykułRozwód online – jak szybko się rozwieść?
Następny artykułZabiegi chirurgiczne na problemy kostne i stawowe — czyli jak leczyć ganglion, łokieć tenisisty i ostrogę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj